T:
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szerokie zastosowanie złota
#1
Cechy tego unikalnego metalu szlachetnego sprawiają, że jest on najbardziej pożądanym metalem na świecie. Jest trwały, ma ponadprzeciętną przewodność elektryczną, można go rzeźbić i kształtować, dlatego złoto wykorzystywane jest w wielu gałęziach przemysłu.
              W przemyśle stomatologicznym istnieje od 3.000 lat, kiedy to w roku 1530 powstała książka o stomatologii zatytułowana Artzney Buchlein, która opisywała sposoby naprawiania zębów – właśnie złotem. Do dnia dzisiejszego wykorzystuje się złoto, nie tylko w stomatologii, ale również w ortodoncji. Złoto ma właściwości bio – kompatybilne, dlatego może być wykorzystywane wewnątrz ciała człowieka nie powodując żadnych negatywnych relacji w organizmie człowieka.
              Wykorzystywane w większości urządzeń elektronicznych doskonale działa jako przewodnik i na dodatek nie ustępuje korozji. Ciekawostka – w każdym telefonie złoto warte jest 0,5 USD czyli około 2 zł czyli jakieś 50 mg. W przypadku jednego telefonu jest to stosunkowo mało, ale licząc to, ile telefonów komórkowych jest produkowanych to rocznie wydaje się na takie właśnie potrzeby – 0,5 miliarda USD.
              W standardowym komputerze również można spotkać złoto – w płytach głównych i pamięci RAM. Jest idealnym przewodnikiem, dlatego idealne przewodzi energię elektryczną i doskonale działa jako transmisja między urządzeniami.
              W medycynie złoto istnieje od 4.500 lat a w Chinach 2.500 lat p. n. e. Obecnie wykorzystuje się ten metal szlachetny do leczenia artretyzmu. Dla osób, które mają problemy z obrzękami, uszkodzonymi kośćmi czy stawami przyjmują przez 20 tygodni zastrzyki ze złotej soli – jest to proces żmudny ale zarazem skuteczny.
              Z jednych z właściwości cechujących złoto jest to, że jest wyjątkowo plastyczne – może je rozwałkować co milimetra. Stosuje się go jako ozdobę do wnętrz, np. katedra w Kijowie Św. Michała lub przy budowaniu budynków – świątynia Sripuram w Indii, do której wykonano 1,5 tony złota.

Przy okazji chciałem polecić firmę Stellmet, która skupuje metale szlachetne.

Zachęcam do dyskusji na ten temat.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Reklama:

monety złote katowice

roznoszenie ulotek wrocław